پیامبر صلی الله علیه و اله میفرمایند:أعْلَمُ النّاسِ مَن جَمَعَ عِلْمَ النّاسِ إلی عِلْمِهِ. داناترین مردم کسی است که دانش دیگران را به دانش خود بیفزاید.) نهج الفصاحه، ص ۶۹، ح ۳۶۰
 لینکهای مفید کمينه

  
 آمار کاربران کمينه
عضويت عضويت:
آخرين كاربر جديد آخرين ها: DorethaSoren
روز جديد امروز جديد: 0
ديروز جديد ديروز جديد: 2
تعداد كاربر سرتاسر: 1091

اعضاي فعال كاربران فعال:
ديدار كنندگان ديدار كنندگان: 5
اعضا اعضا: 0
مجموع مجموع: 5

درحال حاضر فعال در حال حاضر فعال:

  

 

   کمينه
ramezan

  
   کمينه

  وبلاگ مرکز تخصصی فقه و اصول قبا

http://ghoba-tehran.kowsarblog.ir/

سامانه وبلاگ حوه علمیه خواهران (کوثر بلاگ )

http://kowsarblog.ir/

پرتال کوثر نت:

http://kowsarnet.whc.ir/

ایمیل مدرسه علمیه قبا:

info.ghoba.it@gmail.com

پرتال تجمیع کننده خدمات الکترونیک

http://it.whc.ir/article/category/180/9203

دفتر فناوری و اطلاعات

http://it.whc.ir/

فروشگاه اینترنتی

tp://hajar.whc.ir/eshop/product

 
 

 

چاپ دوم کتاب «نجوای عارفانه؛ شرح مناجات شعبانیه» منتشر شد

به گزارش خبرگزاری فارس،کتاب «نجوای عارفانه؛ شرح مناجات شعبانیه» به قلم محمدباقر تحریری و به همت مؤسسه بوستان کتاب در ۵۴۴ صفحه راهی بازار نشر شد.

از الطاف بی‌کران خداوند به بندگان، فرستادن اولیایی است که تمام حقایق را آشکارا می‌بینند و با زبان دعا و مناجات، آن را برای انسان‌ها اظهار می‌کنند، از این رو، دعا و مناجات عنایات مهم حق‌تعالی است که از زبان پاک و الهی ائمه اطهار (ع) صادر شده‌اند تا انسان‌ها نیز به مدد آن به اندازه درک و فهم، در ساحت الهی وارد شوند، آن را بفهمند و با معبود و محبوب ازلی راز و نیاز کنند.

این کتاب جرعه‌ای از این دریای بی‌کران معارف الهی است که به دلیل ویژگی‌های منحصر به فرد و عبارات دل‌انگیزش در بین دعاها جاذبه‌ای خاص دارد. محتوای بسیار بلند این مناجات، بیان کوچکی از شکستگی نفس در برابر حق‌تعالی و رسیدن به نهایت درجه کمال انسانی است.

نویسنده در مقدمه اثر آورده است: به برکت اولیای دین و عنایات ویژه مربیان الهی که نصیب حقیر شد، سال‌ها به بحث درباره بعضی از دعاها و مناجات‌های ائمه (ع) مشغول بوده و به اندازه فهم بسیار کوتاه خود، توضیحاتی در این‌ مورد داده‌ام. سرانجام تصمیم بر آن شد که سلسله بحث‌های تفسیر مناجات شعبانیه، پس از بررسی‌های مکرر در دسترس طالبان معارف الهی قرار گیرد.

مناجات شعبانیه در بین دعاها جاذبه‌ای خاص دارد و عبارت‌ها و ویژگی‌هایش در کمترین دعا و مناجاتی به چشم می‌خورد. مناجات شعبانیه، حالت‌های انسان را به شئون مختلف این عالم بیان می‌کند و قسمت‌های ابتدایی آن بیان کوچکی و شکستگی نفس او در برابر حق‌تعالی است که با جنبه مخلوقیت او متناسب است، زیرا کمال انسان در ظاهر نیستی و نداری خود در برابر حق‌تعالی با زبان‌های خود است. قسمت دوم این مناجات، به حالات و مقامات کمالیه‌ای اشاره دارد که بنده می‌تواند در ارتباط با حق‌تعالی به دست آورد و این مرحله با ابراز عجز و لابه او منافاتی ندارد، چون انسان حالت‌های گوناگونی دارد.

در بخشی از این کتاب می‌خوانید:

«نجوا، سخن در گوشی و آهسته است که سرّی به دیگری منتقل می‌شود و شخص نمی‌خواهد دیگران از آن آگاه شوند. در بخشی از مناجات شعبانیه آمده است «فَناجَیْتَهُ سِرّا وَعَمِلَ لَکَ جَهْرا؛ پس تو با او در باطن نجوا می‌کنی و او آشکارا برای تو عمل می‌کند».

«سرّا» که پس از آن آمده، یعنی نجوا بسیار مخفی است؛ یعنی بنده به گونه‌ای می‌شود که در حالات معنوی، دیگر هیچ خبری از خود و دیگر موجودات نمی‌یابد و هر چه می‌بیند، فقط حق‌تعالی است.

روشن است مقصود  از قطع شدن گفتار و همنشینی او با مردم، قطع ارتباط خارجی با مردم نیست، بلکه مقصود آن است که حقایق توحیدی به گونه‌ای برای این شخص کشف می‌شود که در ارتباط با موجودات و گفت‌وگو و ارتباط با مردم، در حقیقت او، با خدا گفت‌وگو و همنشینی دارد، زیرا حجاب خلقیت از چهره قلب او دریده شده و زوایای باطن او را دگرگون کرده و حق‌تعالی برای وی در مراتب هستی و با آنها و نیز با خودش جلوه می‌کند.

انسان باید در سیر روحی و مقامات معنوی به گونه‌ای شود که رسول خدا (ص) در سرّ تکبیرهای هفت‌گانه نماز در شب معراج فرمود هر تکبیری، پرده و حجابی را برای عبد کنار می‌زند».

علاقه‌مندان جهت خرید این کتاب می‌توانند به نشانی اینترنتی www.bustaneketab.ir مراجعه کنند.

 
 

 

.

 


  
 ساعت کمينه

   
 جستجو در سایت کمينه


  
 تصویر برگزیده کمينه


 


 


 

 

 

  


  
 نظر سنجی کمينه

 چاپ   
ورود به سايت     ثبت نام كاربر